Egyéb szolgáltatások
- Éber szedáció
- Állkapocsízületi problémák kezelése
Kezelések
Éber szedáció
A fogászati kezelések során leggyakrabban választandó eljárás a helyi érzéstelenítés, melyet kiegészíthetünk különböző szedációs módszerekkel.
Ez kifejezetten azok számára ajánlott, akik pánik közeli állapotba kerülnek, ha a kezelés elkezdődik vagy már a puszta gondolatától is, így gyógyszerek nélkül nem lennének képesek elviselni azt. Sok páciensem számol be arról, hogy a fogorvosi beavatkozásoktól való pánikszerű félelmük gyermekkorukból ered, amikor is kötelező iskolai fogászatra vitték az iskolás gyerekeket. A legtöbb esetben ezeken az iskola fogászati beavatkozásokon érte őket valamilyen rossz élmény, amelyen nem tudtak túljutni még felnőtt korukban sem.
A legfontosabb nyugtató eljárások a fogászati beavatkozások közben:
- gyógyszeres előkészítés
- intravénás szedálás
- éber szedálás nitrogénoxidullal
- kombinált technika (a három együtt alkalmazva)
Gyógyszeres előkészítés helyi érzéstelenítésben végzett beavatkozások előtt:
Helyi érzéstelenítésben végzett fogászati beavatkozások előtt is szükség lehet nyugtató hatású gyógyszeres előkészítésre, ha a beteg erősen szorong, ha a beavatkozás hosszú, és az átlagosnál nagyobb megterheléssel jár. A gyógyszer bevétele ideális esetben felnőtteknél egy órával, gyermekeknél legalább fél órával a beavatkozás előtt történik.
Intravénás szedálás:
A gyógyszerek beadása intravénásan történik. Olyan mértékű szedációt idézünk elő, amely a folyamatos kommunikációt még lehetővé teszi.
Az intravénás szedálás egyik legfőbb előnye, hogy a hatás szinte azonnal beáll. Amennyiben a szedáció, fájdalomcsillapítás nem teljes, az aneszteziológus kis adagokban, monitorozva a hatást, pótolni tudja a gyógyszert. Az intravénásan beadott szerek sokkal hatásosabbak, mint az orálisan alkalmazott szerek. Biztonságos, és nagyon hatékony technika, főleg a fogászati szorongás súlyosabb eseteiben.
Éber szedálás nitrogénoxidullal ( N2O/O2 ):
Éber szedációval egy olyan állapot idézhető elő, amely által csökken a páciens fogászati kezeléstől való félelme, szorongása, a páciens fájdalomküszöbe emelkedhet, tehát a fájdalomcsillapítás erőteljesebbé válhat, mindemellett a páciens éber és együttműködő marad, követi az utasításokat, a garatreflexek működnek, a betegnek megmarad a spontán légzése. Mindezek következtében a kezelés a fogorvos számára könnyebben kivitelezhető, a páciens számára sokkal elviselhetőbb, kellemesebb, a kezelési idő lerövidül, illetve rövidebbnek tűnik.
állkapocsízületi problémák kezelése
Az állkapocs ízületi problémák a legnehezebben kezelhetők közé tartozik a fogászat területén. Elsősorban stressz betegségről van szó: túl precíz, maximalista, szorongással küzdő emberek, cégvezetők rendszeres betegsége, de vehetjük példaként a jelenleg aktuális Covid járványt is, ami a legtöbb emberből bizonytalanságot, aggodalmat vált ki. Ennek eredményeként rengetegen jelentkeztek hasonló problémával az utóbbi időben.
Ezen felül nagyon sok ember jelenik meg nálunk olyan fájdalmakkal, melyeket nem képes definiálni. A legtöbb esetben nincs semmi baj az illető fogaival, reggelenként viszont rendszeresen fáj a nyaka, tarkója, halántéka, rosszul alszik, éjszaka vagy akár nappal is csikorgatja, szorítja fogait, esetenként fülbe sugárzó fájdalma van. Ilyenkor elsődleges feladatunk, hogy megértsük, hogyan is működik a rágó szerkezet. Tulajdonképpen egy kétoldali ízületről van szó, amelyek együtt egyetlen csontot tartanak. Ez így már jelentősen korlátozza az állkapocs mozgathatóságát. Tovább bonyolítja a szerkezetet, hogy a fogak határozzák meg azt, mennyire képes egy ember közel helyezni az alsó állcsontot a felsőhöz. Ha az alsó és felső fogak “túl közel vannak egymáshoz” vagy egész egyszerűen hiányosak, az állkapocs ízületi fej és ízületi vápa is közel lesznek egymáshoz. Ez számos problémát von maga után, például izomfájdalmat, fejfájást, ízületi fájdalmat, az ízület ropogását, kopását sokszor oly mértékben, hogy a páciens bizonyos idő eltelte után már képtelen a rágásra. Ilyen helyzetekben a konzervatív terápia jöhet szóba. Használhatunk harapásemelőket, koronákat magasításként, alkalmazhatunk fogszabályozást stb.
A cél, hogy megállítsuk az ízület degeneratív folyamatait és elérjünk egy kényelmes állapotot, melyben a páciens állkapcsa nyugalmi helyzetben van és így képes regenerálódni. Sajnos egy tönkrement ízületet vagy görcsös izmot nem lehet napok vagy hetek alatt rendbe hozni, ellenben hosszabb idő elteltével lehetséges javítani a páciens életminőségén.