Szájsebészet
- Csontpótlás saját vérből (PRF)
- Fogeltávolítás
- Bölcsességfog műtétek
- Gyökércsúcs resectio
- Ciszta eltávolítás
- Csontpótlás
Kezelések
Csontpótlás saját vérből (PRF technológia)
Néhány évtizede az emberek rájöttek arra, hogy az emberi szervezetet a legoptimálisabb gyógyuláshoz a saját vére segíti hozzá. Ennek a forradalmian új technológiának a lényege, hogy a csont- és szövetpótlások a szintetikus csontpótlók helyett a páciens saját véréből készített plazmával történnek. Ez a „saját anyag” a hagyományos csontpótlókhoz képest azért előnyösebb, mert tele van olyan ágensekkel, amik ösztönzik a regenerációt pl. növekedési faktorokkal, fibrinnel, fehér vérsejtekkel, melyek a baktériumok számára áthatolhatatlanok.
Az eljárás menete:
- Műtétet megelőző laborvizsgálatok: műtétet megelőzően 1-2 héttel laborvizsgálat javasolt bizonyos vér paraméterekre.
- Vérvétel: Közvetlenül a műtét előtt, a beavatkozás nagyságától függően, 2-8 kémcső vért veszünk le helyben a pácienstől.
- A levett vér centrifugálása: a vér egy speciális készülékben centrifugálásra kerül. Ennek hatására annak sejtes elemei szétválnak vörösvértestekre, és fehérvérsejtekre. A műtéthez az utóbbit használjuk fel.
- Az így kapott kocsonyás anyag magában vagy csontpótlóval összekeverve kerül beültetésre a műtéti területre.
Az eljárás előnyei:
- Legtöbbször a gyógyulási folyamat legalább kétszer gyorsabb, mint normál esetben, vagyis átlagban a hagyományos csontpótláshoz képest egy két hetes seb kinézetét nagyjából egy hét alatt érjük el.
- A gyorsabb gyógyulásnak köszönhetően a műtét utáni közérzet is lényegesen jobb.
- Anyagi oldalról nézve, mivel a módszer a korábbi nagyobb csontpótlások árát legalább megfelezte, így a páciensek olcsóbban tudnak hozzájutni ezen beavatkozásokhoz.
- Nincs kilökődési kockázat: nem egy idegen csontpótló kerül be a szervezetbe, hanem a páciens szervezetének a saját maga által előállított anyaga.
- Fogeltávolítást követően a foghúzás helyére helyezve elkerülhetők a gyulladások.
- Az állcsontgerinc eredeti mérete és nagysága megtartható, mert a környező szövetek lényegesen kisebb degenerációt szenvednek el, az erek, idegek sokszorta gyorsabban szövik át a környéket, lehetőséget adva a leendő implantátum könnyed behelyezésére (socket preservation / állcsontgerinc megtartása).
Minden műtéthez javasoljuk!
Kontraindikáció:
- erősebb véralvadásgátló szedése;
- rosszindulatú vérképzőszervi betegség.
Sajtószoba
Csontpótlás saját vérből
A Fő fasor 30. szám alá költözött GGDent Innovatív Implantológia és Fogászat az innovatív technológiák élenjárójaként újabb módszerrel bővítette szolgáltatási palettáját. A PRF technológia során a páciens saját véréből nyert vérkészítménnyel valósul meg a csont- és szövetpótlás. A témáról dr. Görög Gábor szájsebész fogszakorvossal, implantológussal beszélgettünk.
Délmagyarország Egészségmagazin melléklet 2024.03.30.
Fogeltávolítás
A beavatkozás alatt értjük az egyszerű (klasszikus) vagy bonyolultabb foghúzásokat. Általában helyi érzéstelenítésben végezzük és a fogakat néhány mozdulattal távolítjuk el. A páciens kérésére éber szedációt is alkalmazhatunk. Egy vagy több fog eltávolítása is megoldható, az egyszerre kihúzandó fogak számában nincs limit. Azonban adódhatnak olyan esetek, amikor az érzéstelenítő mennyisége miatt nem lehet egyszerre mindkét oldalon elvégezni a beavatkozásokat.
Bölcsességfog műtétek
A bölcsességfog nagyon sok embernek okoz problémát az élete során. Akinek gyakran gyullad be, vagy kezd el szuvasodni a bölcsességfoga, érdemes lehet kivetetni, így a jövőben nem okoz problémát. Eltávolítása alapvetően kétféleképpen történik:
- Megfelelő hozzáférés esetén a fog érzéstelenítést követően fogóval eltávolítható.
- Ha a fog bedől, elszuvasodott, töredezett, vagy egyéb nehezítő körülmény áll fenn, akkor szájsebész tudja a megfelelő módon eltávolítani.
A fogak eltávolítása érzéstelenítéssel történik, a páciens a beavatkozás közben nem érez fájdalmat. Minden esetben legalább egy panoráma röntgen szükséges a beavatkozás előtt, bizonyos esetekben kiegészítésként CT felvétel is kellhet, hogy a kockázatokat kellőképp fel tudjuk mérni.
Gyökércsúcs Resectio
A gyökércsúcs resectio az utolsó lehetőség ami egy gyökérkezelt fog megmentését szolgálja. Ha a gyökértömést lehetséges korrekten kivitelezni és ennek ellenére a foggyökér csúcsán gyulladás vagy ciszta jelentkezik, sebészeti módszerrel egy egyszerű, nagyjából tíz perces beavatkozással a fog gyökerének a végét eltávolítjuk, kitakarítva ezzel a gyulladás üregét is.
A beavatkozás akkor jelentős, ha már egy meglevő hidat, pótlást – egy gyulladt fog miatt – szeretnénk megmenteni lehetőleg úgy, hogy a koronát vagy felépítményt nem cseréjük le. A beavatkozás sikere nagymértékben függ a korábban elkészített gyökértöméstől.
Ciszta eltávolítás
A ciszták gócpontok a szervezetben. Egy baktérium tömeg alkotta hólyag, ami hámmal bélelt azért, hogy a szervezet védekezhessen a kórokozók ellen és azok ne kerülhessenek be a véráramba. Ez egy alapvetően krónikus, fájdalmatlan elváltozás, de alkalomadtán akut gyulladás miatt bedagadhat, fájdalmas lehet.
A ciszta kialakulásának több oka is lehet, a fogászatban legtöbb esetben a fogbélelhalás okozza. A szükséges beavatkozás többnyire a gyökérkezelés. Tekintve, hogy a kórokozók a fog belsejéből erednek, annak kitakarítása a ciszta méretének csökkenéséhez vezet. Amennyiben ez nem elég, vagy a ciszta méretileg túl nagy, műtéti úton távolítjuk el, esetleg drenáljuk, annak érdekében, hogy a szervezetnek könnyebb legyen legyőzni a kórokozókat.
Csontpótlás
Sok páciensnél előfordul, hogy addig halogatja fogainak a rendezését, a szükséges fogászati beavatkozásokat és esetleges húzásokat, hogy a végén maga a csont állapota is megromlik, ami tartó csontként funkcionált volna egy esetleges fogbeültetés esetén. Ennek felderítésében első lépésként egy CT panorámakép készül. A felvétel alapján dönt a fogorvos a csontpótlás szükségességéről és a beavatkozásról.
Csontpótlásra abban az esetben kerül sor, ha egy implantációhoz nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű csont. Ilyenkor különböző, egyedi technikákkal megnöveljük a volument. Sikeres csontpótlás után ebbe a pótolt rétegbe már beültethető az implantátum és megkezdődhet a fogpótlási folyamat. A legtöbbször 4-6 hónapot kell várni a csontpótlás után a gyógyulásra, más esetekben viszont sikerülhet az implantációval egyidőben kivitelezni magát a csontpótlást. Ez sok mindentől függhet, mint például a páciens alkatától, szokásaitól, nemétől, kórelőzményeitől, stb. Amennyiben lehetséges, a csontpótlást szeretjük elkerülni. Az implantálás minden esetben akkor a legjobb, ha a saját élő csontját használjuk a betegnek. A csontpótló anyaga szintetikus, humán, vagy állati eredetű, de a legfontosabb, hogy élettelen csontról beszélünk. Így a beültetés után körülbelül egy évig nincs megfelelő keringése, ami esélyt adhat a fertőzéseknek.
A kockázat lehetősége esettől függően átlagosan 20%, de egészen extrém esetekben akár 60% is lehet. Kétségtelen azonban, hogy nagyon sok páciensnél teljesen esélytelen lenne a fogbeültetés csontpótlás nélkül.
Sajtószoba
A fogászati csontpótlás ma már rutinbeavatkozás
Nagyon sok páciens megrémül a csontpótlás szó hallatán, pedig ez ma már rutinbeavatkozásnak számít a fogászatban. A csontpótlási technológiák, anyagok rengeteget fejlődtek az elmúlt években. Ha megfelelő szaktudással és korszerű eszközparkkal rendelkező rendelőhöz fordul a páciens, nincs mitől félnie. A GGDent Innovatív Implantológia és Fogászat ilyen hely.
Délmagyarország Egészségmagazin melléklet 2023.10.28.