Számtalan hirdetés és reklám ígér nekünk szebbnél szebb mosolyt és egészséges fogakat. Ezekkel kapcsolatos kérdéseinket Dr. Görög Gábor fogszakorvos segít megválaszolni, hogy ne kelljen takargatni a szánkat és bátran mosolyoghassunk egész nap.
Egészséges fogak esetén milyen gyakran kell fogorvosi szűrésre járni?
Féléves időszakot követően javasoljuk a fogorvosi szűrővizsgálatot, valamint a fogkövek eltávolítását. Ezek jelentőségét nem győzzük hangsúlyozni, hiszen ilyen módon mindenki könnyedén elkerülhetné a kellemetlen beavatkozásokat.
Melyek az első jelei fogaink romlásának?
A szuvasság megállapításához speciális eszközök kellenek. A páciensek sok esetben sajnos már csak akkor mennek el vizsgálatra, ha fájdalmat éreznek, vagy a fogaik mozogni kezdtek. Így viszont már a kezelésük is lényegesen bonyolultabb. Talán leggyakoribb a kellemetlen lehelet vagy a fogak közé ékelődő ételmaradék. A rendszeres ellenőrzés ilyen szempontból rendkívül fontos.
Milyen a jó fogkefe? Mennyi időnként érdemes cserélni?
Ez egyénenként változik, de legtöbbször a közepesen kemény sörtével rendelkező fogkefét javasoljuk. A csere akkor indokolt, ha a fogkefesörték végei elvesztik színüket vagy párhuzamosságukat. Jó fogmosási technika esetén 4-6 hónapig is használhatunk egy fogkefét.
Ajánlott-e a fogfehérítés?
A fogfehérítésről megoszlanak a vélemények. A fog kifehérítése általában erős maróanyaggal történik, amely hosszú távon károsíthatja a fogakat, nem beszélve arról, hogy a pótlásokat (tömések, koronák) nem fehéríti ki.
Ezenkívül, ha tartós eredményt szeretnénk, ezt a beavatkozást sajnos körülbelül félévente meg kell ismételni, hiszen a zománcra lerakódott mikro-méretű szennyeződések fokozatosan sötétebbé teszik a fogakat. Ha valakinek az átlagtól sokkal sötétebbek a fogai és a fehérítés a leendő esztétikát nem befolyásolja negatív irányba, akkor természetesen javasolhatjuk a beavatkozást, amely elvégezhető a rendelőben, de léteznek otthoni fogfehérítő technikák is.
Melyek az ingyenes fogorvosi beavatkozások a körzeti orvosnál?
Az alap konzerváló fogászati, parodontológiai és gyermekfogászati beavatkozások OEP finanszírozottak. Ide tartozik például a fogkő-eltávolítás, a tömés, a barázdazárás, a gyökérkezelés. Ezekről érdemes a körzeti fogorvosnál érdeklődni, mert a rendelők között előfordulhat különbség. A pótlások készítése szinte minden esetben térítéses alapon történik. Ezen beavatkozásokhoz technikai munka szükséges, ez jelentősen emeli a végösszeget, amelyből a biztosító támogatása szinte elhanyagolható.
Mit lehet a hőmérsékletre érzékeny fogak esetén tenni?
Ilyen problémákat általában a szabaddá vált fognyak okoz. Rengeteg, fogkrémet népszerűsítő reklámot láthatunk. Ezek közül mindegyik más-más problémában segíthet. Az utóbbi időben meglehetősen sok készítmény jelent meg a piacon, amely ezt a célt szolgálja.
Kiválasztásukban fogorvosunk lehet a segítségünkre. Amennyiben ez nem oldja meg a problémát, léteznek különböző lakkok, vagy esetleg sebészi módszerek a fognyak fedésére.
Az éjszakai fogcsikorgatás okoz–e gondot?
Igen. Ilyen természetű problémák olyan személyek esetében jönnek elő, akiket nagy mennyiségű stressz ér. Rövidtávon a fogak idő előtti kopását, hosszú távon pedig a rágóízület kopását okozhatja, amely hosszan tartó kellemetlen fájdalommal járhat.
Ilyenkor harapásemelő készítésére kerülhet sor. Néhány évig tartó terápia panaszmentessé teheti az ízületet, de a kopás sajnos rendkívül nehezen korrigálható.
Kell-e aggódni akkor, ha valakinek nem nő ki a bölcsességfoga?
Nem, de nem szabad megfeledkeznünk róla, hiszen ezek a fogak a későbbiek során okozhatnak panaszt. Az ilyen fogak eltávolítása kisebb szájsebészeti műtétet igényel, amely rutin beavatkozásnak számít és megfelelő eszközpark megléte esetén általában könnyű a kivitelezése.