Egyénre szabott fejrészek a digitális technika segítségével

Napjaink fogászati ellátása egyre inkább elképzelhetetlen a digitális technikák alkalmazása nélkül. Nem telik el kiállítás, fogászati fórum a CadCam technológia említése nélkül.

A technológia integrálása a napi gyakorlatba eddig soha nem látott pontosságot, egyenletesen kiváló minőséget jelent. Gyorsan, kis költséggel és egyénileg tervezhetőek meg a legkülönbözőbb protetikai megoldások.

Az implantológiai munkák egyéni tervezésében rejlő lehetőségeket egyre több implantációs rendszer ismeri fel és integrálja saját munkafolyamatába. Megjelentek a műtéti sablonok és az utóbbi időben egyre több szó esik az egyénre szabott, az adott anatómiai szituációhoz adaptált formájú műcsonkokról is.

A Cad/Cam technológia segítségével előállított egyéni fejrészek két részből állnak. Egy standard geometriai forma, mely az adott implantátumba – és nem csak a platformra – illeszkedik, valamint egy variábilis, egyénre szabott formavilág, melyet adaptálunk az aktuálisan megkívánt helyzethez. Az egyéni műcsonk számítógépes tervezése során a standard geometriai forma kerül „házasításra” az egyéni formavilággal, lehetővé téve
az implantátum segítségével pótlásra kerülő fog anatómiájának lehető legjobb megközelítését.

A standard geometria párosítása az egyéni formavilággal feltételezi az adott implantátum belső geometriájának pontos ismeretét, valamint implementálását egy nagy pontossággal működő Cad/Cam rendszerbe.
Amennyiben mindez adott, gyakorló fogorvosként máris lehetőségünk van megfelelni minden statikai követelménynek és a legmagasabb szintű esztétikai igényeknek.

Betegeink természetesnek veszik, hogy az általunk elkészített pótlás statikailag kiváló és funkcionalitásában tökéletes. Igen ám, de úgy, ahogy egy fürdőszoba átalakítása után nap mint nap szembesülünk a csempe színével és dizájnjával, elfeledve a falba helyezett csövek minőségét, betegként a pótolt fogak formájával és színével szembesülünk nap mint nap. Ez az ami az elégedettségi indexet növeli.

Az esztétikai hatás növelése érdekében már a fejrészek tervezése során figyelembe vehetjük az elvesztett fog anatómiáját, különös tekintettel a gingiva kilépési keresztmetszetre. Az implantátumok felszabadítása után, akár már az egyénileg tervezett ínyformázók segítségével alakíthatjuk ki a megfelelő gingivafészket, felhasználva az ínyformázó formáját az egyéni
fejrész tervezésénél.

A Cad/Cam technológia kínálta lehetőségek ismeretében és napi gyakorlatba való integrálásával az implantológus,- protetikus,- technikus csapatmunka új dimenzióba került, ugyanazon munkával lehetővé téve az eddigiekben használt eljárásokkal nem elérhető esztétikai megoldásokat.

Esetismertetés:
Az egyéni fejrészeket a Denti implantációs rendszer rootform implantátumaira tervezett pótláson keresztül mutatjuk be.

72 éves nőbeteg, évek óta fogatlan felső állcsont. 8 db Denti
rootform implantátum elhelyezését követően azonnali rögzített immediát pótlás. 4 hónapos várakozási idő után az implantátumok felszabadítását követően még körszimmetrikus standard ínyformázók kerültek behelyezésre ( 3., 4. ábra ) . Nyílt kanalas lenyomatvételi technológiával poliéter lenyomatanyaggal lenyomatot vettünk ( 5. ábra ), a minta elkészítését
követően a Dentmill Frézközpont tervezőprogramja segítségével egyidejűleg megtervezésre kerültek az adott anatómiai státusznak legjobban megfelelő egyéni fejrészek és az azokra illeszkedő hídváz. ( 6.,7.,8.,9. ábra )

Anyagválasztás során figyelembe vettük a beteg igényét és a rendelkezésre álló technikai lehetőségeket.
Itt meg kell jegyeznünk, hogy bár a hidegmarás kapcsán titánból előállított fejrészek illeszkedési pontosságát eredetileg jobbnak feltételeztük mint a cirkonét, a tapasztalat azt mutatja, hogy a kiváló minőségi osztályú cirkon anyagból megfelelő technológiai háttérrel előállított fejrészek illeszkedési pontossága nem különbözött a titánétól.

Ha ehhez hozzátesszük az esztétikában megnyilvánuló különbségeket, érthető, hogy a beteg miért az anyagában színezett cirkon egyéni fejrészek mellett döntött.
A fejrészek és a hídváz a Dentmill Frézközpont segítségével kerültek megtervezésre és készültek el. Az egyéni fejrészek tervezése során külön figyelmet fordítottunk a maxilla esztétikai zónájára, már a gingivából való kilépésnél igyekeztünk kialakítani az elvesztett fogak  anatómiáját ( 10.ábra )

Az elkészült fejrészek gingivába ülő felületét külön figyelemmel políroztuk, hogy elkerüljük a későbbi plakk-képződést. Előzőekben egyedi titán fejrészekkel gyűjtött tapasztalataink azt mutatják, hogy a cirkon fejrészek felülete egyenletesebbre, simábbra polírozható, így vélelmezzük, hogy a plakk-képződés veszélye kisebb, mint titán felépítmények esetén.

Tekintettel az előzőekben felhelyezett ínyformázók körszimmetrikus formájára és a megtervezett egyéni fejrészek ettől eltérő keresztmetszetére, a fejrészek behelyezését átmeneti anaemia kísérte. A fejrészeket 30 Ncm nyomatékkal, titán átmenő csavarral rögzítettük.

Az elkészített egyedi fejrészek megfelelő illeszkedési pontossága és megfelelő rögzítése biztosítja a résmentes záródást, a használat során kiküszöböli az implantátum és a fejrész között esetlegesen fellépő mikromozgásokat, kizárva a baktériumpumpa effektust és az
anyagkopást.
Az implantológus- protetikus – frézközpont,- fogtechnikus együttműködése segítségével a beteg egy minden igényt kielégítő pótláshoz jutott (11.,12.,13. ábra ) .

Összefoglalás:
A betegek növekvő esztétikai igényeinek kielégítéséhez, versenyképességünk megőrzéséhez napjainkban egyre kevésbé nélkülözhetjük az egyre szélesebb körben rendelkezésre álló
Cad/Cam digitális technikát.
Örömteli, hogy az eddigiekben csak külföldön elérhető technológiák és minőség magyarországi elterjedésével a hazai gyakorló fogorvos számára is hozzáférhető az a minőség és ár, melyet a betegek egyre inkább elvárnak tőlünk.