Szerző: dr. Ifkovics István a GGDent fogorvosi team tagja
Bizonyára sokunkkal előfordult már, hogy egy fogunk napokig fájt, majd ez a fájdalom spontán elmúlt. Legtöbb esetben ilyenkor a fog elhal. Egy ilyen fog veszélyt jelent a szervezetre nézve, hisz a gyulladás idővel továbbterjedhet, akár lázas állapotot is kialakíthat.
Az elhalt fogakban jellemzően baktériumok tenyésznek. Ennek megelőzése és egyúttal a már elhalt fog megmentése a gyökérkezelés célja.
A művelet során eltávolítjuk az elhalt szöveteket a fogból, fertőtlenítjük azt és a kialakított tiszta üregbe gyökértömő anyagot helyezünk. Mivel a nyugvó baktériumflóra mechanikai mozdítása történik, ezért a kezelés után protokollszerű ellátás mellett is fájdalmas lehet a fog körüli terület, mely néhány nap alatt spontán rendeződik. Panasz esetén nyugodtan be lehet venni fájdalomcsillapítót.
Miközben a fog mentését végezzük, eltávolítjuk a fertőzött foganyagot a fog belsejéből és kémiai szerekkel fertőtlenítjük azt. A folyamat sajátossága, hogy a fog anyagmennyisége csökken és a szerkezete is sérül a fertőtlenítés által, tehát az ilyen módon konzervált fog gyengébb egy egészséges foghoz képest.
Sajnálatos módon emiatt a gyökérkezelt fogak néhány év múlva eltörhetnek, mely a fog eltávolítását teszi szükségessé.
Amennyiben régóta elhalt fogat kezelünk, a fog még hosszabb ideig ráharapásra érzékeny lehet, ez nem jelenti feltétlen a kezelés sikertelenségét. Ha az érzékenység nagyon hosszú időn keresztül fennáll, akkor a gyökérkezelés sikertelennek tekintendő és a fog további sorsa két irányt vehet: a kezelés megismétlése (revízió), illetve a fog eltávolítása.
A revízió azt jelenti, hogy eltávolítjuk a korábbi gyökértömést, ismét kitisztítjuk a fog belvilágát reszelőkkel illetve fertőtlenítőszerekkel és egy új gyökértömést helyezünk bele.
A revízió sikerességi aránya sajnos elmarad a fog első gyökérkezelésétől, nagyobb a hiba veszélye, így annak sikertelensége a fog elvesztését vonja maga után.